ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ: ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ "ΤΡΟΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΣΤΟ ΡΩΣΙΚΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ"

Wednesday 15 Μαρτίου 2023
Εργαστήριο Πολιτικής Φιλοσοφίας του Τμήματος Φιλοσοφίας: Παράσταση "Τρόμος και απόγνωση στο Ρωσικό Βασίλειο"

Το «Εργαστήριο Πολιτικής Φιλοσοφίας» του Τμήματος Φιλοσοφίας, ΕΚΠΑ, έχει τη χαρά να σας προσκαλέσει στην παράσταση "Τρόμος και απόγνωση στο Ρωσικό Βασίλειο", την Τετάρτη 15/03, στις 18.00, στην Aula της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών, Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου. Η είσοδος είναι ελεύθερη.
Το έργο θα σχολιάσει ο Δημήτρης Τριανταφυλλίδης και θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό. Πρόκειται για μια δραματουργική έκφραση πολιτικού στοχασμού πάνω στην εισβολή στην Ουκρανία, με άξονα τον τρόπο που την αντιμετωπίζουν οι Ρώσοι. Έτσι, το αδήριτο ερώτημα που θέτει το έργο είναι οι δυνατότητες του απλού πολίτη να ασκήσει την κριτική του ικανότητα υπό συνθήκες πλήρους ανελευθερίας. Τα όρια της ατομικής πολιτικής και ηθικής ευθύνης και το δηλητήριο της προπαγάνδας γίνονται ορατά στον θεατή με την κάθε ατάκα του θεατρικού έργου, την οποία αναδεικνύουν με αξιοθαύμαστη υποκριτική δεξιότητα, οι ηθοποιοί. Σας περιμένουμε!

Δείτε την Αφίσα της παράστασης