ΟΙ ΗΛΙΑΚΕΣ ΕΚΛΕΙΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ

Thursday 17 Οκτωβρίου 2024
Οι Ηλιακές εκλείψεις από το χθες στο σήμερα

Στις 17 Οκτωβρίου 2024, από τις 6 έως τις 8 μ.μ., θα πραγματοποιηθεί στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου Αθηνών (Αμφιθέατρο Αργυριάδη) εκδήλωση με τίτλο: "Οι Ηλιακές Εκλείψεις από το Χθες στο Σήμερα: Η συνεισφορά του Serge Koutchmy". Η εκδήλωση αποτίει φόρο τιμής στον Serge Koutchmy, επιφανή Γάλλο αστρονόμο και κορυφαίο διεθνώς ειδικό στην παρατήρηση και μελέτη των ηλιακών εκλείψεων.

Ειδικοί επιστήμονες από την Ελλάδα και τη Γαλλία θα μιλήσουν για την ιστορία των ηλιακών εκλείψεων, από την αρχαιότητα έως σήμερα, τη σημασία τους για την κατανόηση του Ήλιου, καθώς και τη συνεισφορά του Serge Koutchmy στην επιστημονική τους μελέτη. Ιδιαίτερη αναφορά θα γίνει στην ιστορική παρατήρηση ηλιακής έκλειψης με το υπερηχητικό αεροπλάνο Concorde, στην οποία συμμετείχε ο Serge Koutchmy.

Η εκδήλωση, με ελεύθερη είσοδο, απευθύνεται τόσο στο ευρύ κοινό όσο και σε ειδικούς στον τομέα της Αστροφυσικής και τελεί υπό την αιγίδα του Τμήματος Φυσικής του ΕΚΠΑ, του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και της Ελληνικής Αστρονομικής Εταιρείας.

sites.google.com/view/koutcmhyeclipsesathens2024/home